gerboni

Līdz ar Alojas novada uzņēmējdarbības atbalsta centra-bibliotēkas SALA atklāšanu 2016.gada 28.oktobrī novadā radīta uzņēmējdarbības atbalsta infrastruktūra, ko izmantos esošo un jaunu uzņēmumu attīstībai, vietējās sabiedrības aktivizēšanai un publisku pasākumu rīkošanai. Ēkā izvietota arī moderna bibliotēka, semināru telpas, attālinātās darbavietas un plaša konferenču zāle ar lielisku skatu uz Ungurpils dzirnavezeru. Alojas novada pašvaldība ir viena no pirmajām Latvijā, kura īstenojusi zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību un izmantojusi koku kā pamata būvniecības materiālu sabiedrisko ēku celtniecībā.

Lepojamies, ka 2016.gada 1.decembrī Rīgā, Iepirkumu Gada balvas 2016 pasniegšanas ceremonijā, nominācijā “Gada zaļākais iepirkums”, balvu saņēma tieši SALA iepirkums. Savukārt šī gada 30.martā Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būvniecības skatē “Gada labākā būve Latvijā 2016” SALA tika apbalvota kā trešā labākā sabiedriskā jaunbūve. 2018.gada 19.septembrī, Rīgā, svinīgā ceremonijā Jaunajā Teikā, konkursa “Ilgtspējīgākā ēka 2018.gadā”, iegūta 1. vieta apakškategorijā “Publiskās ēkas”.

2015.gada 1.aprīlī pašvaldība parakstīja līgumu ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru par projekta „Alojas novada uzņēmējdarbības atbalsta centrs – bibliotēka „Sala”” īstenošanu. Projekts tiek īstenots Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014.gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” projektu iesniegumu atklāta konkursa “Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība” ietvaros. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sniegusi konsultatīvu atbalstu darbā pie projekta idejas realizēšanas. Projekta partneris ir Voleras pašvaldība Norvēģijā, kas apņēmusies piedalīties publicitātes pasākumos un būvniecības laikā sniedza konsultācijas energoefektivitātes jautājumos.

Ēkas projektētāji bija SIA „HUMA arhitektu studija”, bet autoruzraugs – arhitekte Ija Rudzīte.

Ēkas būvniecību uzsāka 2016.gada sākumā. Būvdarbus saskaņā ar iepirkumu procedūru veica SIA “MONUM”. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 891 382,80 EUR, no tām Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums – 664 610,05 EUR, Alojas novada domes līdzfinansējums – 226 772,75 EUR. Neattiecināmās izmaksas 497 087,31 EUR.

Projekta īstenošanas rezultātā uzcelta jaunbūve ar kopējo apsildāmo platību 526,2 m2, kuras siltumenerģijas patēriņš ekspluatācijas laikā uz apkurināmo telpu platību nepārsniegs 14,6 kWh/ m2 gadā. Tehniskie risinājumi izstrādāti tā, lai nodrošinātu enerģijas patēriņu apkurei mazāku par 15 kWh/ m2 gadā.

Ēkas jumtam ir ekstensīvā zaļā jumta segums, kas, raugoties no blakus esošā skatu torņa, rada patīkamu kopskatu, vizuāli paplašinot zaļās telpas teritoriju. Ziemā jumts ēku siltina, savukārt vasarā nodrošina papildu kondicionēšanu.

Interjerā, pārvietojot grāmatu plauktu starpsienu, bibliotēkas telpu ir iespējams apvienot ar semināru telpu, izveidojot vienu lielu zāli, kurā iespējams organizēt konferences, kursus, seminārus, izstādes u.c. pasākumus. Ēkas dienvidrietumu daļā ir izvietoti darba kabineti un apspriežu telpa. No telpām paveras plaši, ainaviski ezera panorāmas skati. Ēkā pieejams arī tūrisma informācijas punkts.

Pagalmā ierīkota koka terase, labiekārtota autostāvvieta (32 automašīnām, tostarp 3 autostāvvietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un 2 autobusu stāvvietas), velosipēdu novietne, blakus atrodas volejbola laukums un saglabāta piekļuve peldvietai.

Alojas uzņēmējdarbības atbalsta centra SALA nolikums

Attēli no SALA metu konkursa:

SALA fotogrāfijās: